custom essay onlineDo produkcji frontów używa się różnorodnych materiałów. Innowacyjne technologie sprawiają, że do dyspozycji mamy coraz nowsze tworzywa. Jedne materiały są bardziej szlachetne, inne zaś nowoczesne. Wybór jest na tyle duży, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Fronty drewniane

Są wykorzystywane już od wielu pokoleń. Jest to chyba najpopularniejszy materiał, który nigdy nie wyjdzie z mody. Bez wątpienia drewno jest synonimem elegancji oraz dobrego smaku. To ponadczasowa klasyka, która zachwyca nawet najbardziej wymagające osoby. Warto podkreślić, że fronty drewniane są zazwyczaj relatywnie twarde oraz odporne na uszkodzenia. Niestety tak, jak każde tworzywo, drewno narażone jest na zniszczenia powstałe z biegiem lat. Drzwiczki mogą ulec wypaczeniu, a także lekkiemu zdeformowaniu pod wpływem własnego ciężaru. Lite drewno lubi tracić swój pierwotny kolor. Pod wpływem promieni słonecznych blaknie, czy też rozsycha się.

Plusem frontów wykonanych z tego materiału jest to, że relatywnie łatwo oraz szybko można je odnowić. W tym celu wystarczy usunąć wierzchnią farbę, a następnie pokryć drzwiczki nowym kolorem. Mebel zyska świeżości, a także nieprzeciętnej prezencji.

Do stworzenia frontów drewnianych używa się zwykle cienkich płyt z sosny, dębu, olchy, brzozy, czy też świerku. Warto podkreślić, że każdy rodzaj ma zupełnie inne właściwości, które przekładają się na żywotność, a także wygląd mebli.

Fronty z płyty drewnopochodnej

W ostatnich latach coraz częściej spotyka się fronty produkowane z płyty wiórowej, czy też MDF. Jest to rozwiązanie nowoczesne, które w bardzo krótkim czasie zyskało rzeszę zwolenników. Ich największym atutem jest ponadprzeciętna wytrzymałość. Jest to materiał odporny nie tylko na warunki otoczenia, ale również intensywną eksploatację. Nie trzeba martwić się o nieestetyczne pęknięcia, czy też trwałe rysy pojawiające się na powierzchni. Fronty wykonane z płyt drewnopochodnych pozostaną w swoim pierwotnym stanie przez długie lata.

Kolejnym plusem jest to, że takie drzwiczki meblowe pozostają niewzruszone na insekty, czy też grzyby. Niewątpliwym atutem jest także niska cena w porównaniu z frontami wykonanymi z naturalnego drewna.

Fronty z płyty wiórowej pozwalają na stworzenie raczej prostych i nieskomplikowanych powierzchni. Jest to spowodowane tym, że tworzywo podatne jest na odkształcenia. Płyta MDF daje więcej możliwości, dzięki czemu na frontach mogą pojawić się fantazyjne frezy, a także inne zdobienia.

Fronty z materiałów nietypowych

Coraz częściej do produkcji frontów stosowane są tworzywa niestandardowe. W przypadku mebli kuchennych lub łazienkowych jest to stal nierdzewna, która wyróżnia się wysoką żywotnością, odpornością na zmiany temperatury oraz wilgoć, a także oryginalnym designem. Ponadto jest to materia niepodatny na korozję.

Świetnym pomysłem są również fronty szklane, które będą idealne do każdego dizajnerskiego wnętrza. Takie meble będą wyjątkowo efektowne, co z pewnością zwróci uwagę wszystkich wokół. Warto jednak wiedzieć o tym, że nie są one, aż tak trwałe, jak pozostałe materiały. W tym przypadku o wiele łatwiej o zniszczenia. Właśnie dlatego powstało niezwykle mocne szkło lacobel, które dodatkowo występuje w wielu opcjach kolorystycznych.

Sposób wykończenia frontów

Fronty meblowe różnią się między sobą nie tylko materiałem, z którego są wykonane, ale również wykończeniem. To właśnie ono nadaje niepowtarzalnego charakteru. Do najpopularniejszych rodzajów można zaliczyć:

  • Fornir – czyli cienka okleina meblowa, która może zostać pokryta woskiem lub lakierem. Takie meble doskonale imitują szlachetne meble drewniane. Główną zaletą jest to, że wykończenie w postaci forniru jest tanie.
  • Lakier – nadaje błysku, a także sprawia, że powierzchnia staje się perfekcyjnie gładka. Największym zainteresowaniem cieszą się meble lakierowane o dużym połysku lub półmatowe. Trzeba dodać, że w ostatnich latach odrodzenie przeżywa lakier matowy.
  • Laminat – jest to chyba najbardziej ekonomiczna metoda wykończenia frontów. Meble laminowane pozostają odporne na wilgoć, a także zmienne temperatury, więc znakomicie sprawdzają się w kuchni lub łazience. Fronty lakierowane występują w wielu różnych kolorach, a także strukturach, dzięki czemu dopasowanie ich do wnętrza staje się jeszcze łatwiejsze.
  • Folia – do dzięki niej fronty będą błyskawiczne w czyszczeniu. Bez najmniejszego wysiłku można usunąć z ich powierzchni wszelkie zabrudzenia. Warto również dodać, że meble pokryte folią są odporne na wilgoć. Niestety słabo znoszą zmienne temperatury, więc lepiej sprawdzą się w łazience, niż kuchni.
  • Powłoka patynowana – jest to znany trik na to, aby wizualnie postarzyć meble. Fronty nabierają wytworności, a także niebanalnego designu. Takie wykończenie jest idealne do aranżacji barokowych, prowansalskich, czy też retro.
 • Akryl – fronty akrylowe wyróżniają się na tle innych spektakularnym błyskiem. Takiego efektu nie można uzyskać lakierowaniem.

Our professional composing support proposes you with a unusual probability to end up with splendidly written and published plagiarism-cost free customized records and, hence, saving time and money essay writing service