Prezerwatywa jest jedną z wielu form antykoncepcji, ale w odróżnieniu od hormonalnych form zapobiegania niechcianej ciąży, chroni także obie strony aktu seksualnego przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Nazywane potocznie kondomami, produkowane są najczęściej z lateksu, jednak coraz częściej spotkać można te, które wykonane są z silikonu.

Po stosunku seksualnym, podczas którego używałeś zabezpieczenia, w okolicach Twojego penisa występuje obrzęk lub wysypka? Może Twoja partnerka skarży się na swąd lub pieczenie? Sprawdźcie, czy któreś z was nie jest uczulone na lateks. Czy wiesz, że uczulenie na ten alergen jest jednym z najczęściej spotykanych? Szacuje się, że może mieć go nawet około osiemnastu procent populacji!

Czy wiesz jak poprawnie założyć prezerwatywę?

Poprawnie założony kondom chroni przed niechcianą ciążą prawie w 100 procentach. Jednak nie stosując się do pewnych zaleceń, skuteczność tej ochrony może znacznie spaść.

Wykonaj poniższą instrukcję krok po kroku.

  1. Otwórz prezerwatywę. Najłatwiej lekko rozerwać opakowanie w miejscu ząbkowanego wykończenia. Nie rób tego na siłę oraz nie używaj zębów, nożyczek czy innych ostrych przedmiotów.
  2. Delikatnie sprawdź, z którą stroną prezerwatywy masz styczność. Zewnętrzna strona powinna być zrolowana i bezproblemowo rozwijać się w dół. Wewnętrzna strona to ta, którą kierujemy w stronę naszego penisa.
  3. Jedną ręką przytrzymaj końcówkę prezerwatywy. Robisz to, aby uwolnić ewentualne powietrze z wnętrza zbiorniczka na nasienie. Drugą ręką łapiesz za końcówkę prezerwatywy i nakładasz na członka, rozciągając w dół, aż do samej nasady.
  4. Sprawdź, czy prezerwatywa nie jest zbyt luźna lub zbyt ciasna. Duży luz może spowodować jej spadnięcie w trakcie stosunku, a ciasnota może być przyczyną pęknięcia.
  5. Baw się dobrze, a po osiągnięciu orgazmu, zdejmuj prezerwatywę, trzymając ją u nasady członka. Uchroni Cię to przed zsunięciem się prezerwatywy i wylaniem się spermy.

Już wiesz jak założyć prezerwatywę? Pamiętaj też o tym.

  • Nie przechowuj prezerwatywy w miejscach, które mogą spowodować ich uszkodzenia mechaniczne.
  • Każda prezerwatywa jest jednorazowego użytku.
  • Aby zwiększyć komfort psychiczny, możliwe jest stosowanie prezerwatywy razem z inną formą antykoncepcji (np. tabletki antykoncepcyjne, wkładki domaciczne, plastry antykoncepcyjne). Nie jest to nic wstydliwego i nie bój się przekazywać takich informacji swojej partnerce. Jednak nigdy nie stosuj dwóch prezerwatyw jednocześnie! Może to źle wpłynąć na zapewnianą Ci ochronę i zmniejszyć satysfakcję seksualną.
  • Prawidłowe założenie kondoma możliwe jest tylko w momencie silnej erekcji.
  • Jeśli w trakcie zmieniasz formę stosunku seksualnego (oralny, analny, waginalny), pamiętaj o zmianie prezerwatywy. Pozwoli Ci to uniknąć przenoszenia bakterii z jednego miejsca na drugie.

Pod żadnym pozorem nie zdejmuj prezerwatywy bez zgody drugiej strony. Nie dość, że nie ochroni Cię to przed niechcianą ciążą, chorobami wenerycznymi, to wypełnia także znamiona gwałtu.

Celem stosunku seksualnego jest przynoszenie stronom satysfakcji seksualnej, którą o wiele trudniej osiągnąć nie posiadając pełnego komfortu psychicznego. Po przeczytaniu tego tekstu Twoja wiedza pozwoli Ci w pełni cieszyć się z osiągniętego bezpieczeństwa.

Teoria za Tobą, teraz czas na praktykę!

Wyróżnione
Przeczytaj także
Podobne artykuły