W zdrowym ciele zdrowy duch. To powiedzenie znane jest wszystkim, jednak wiele osób wciąż zastanawia się nad dobroczynnymi skutkami ćwiczeń. Jednym z popularniejszych rodzajów aktywności fizycznej jest bieganie, które wpływa pozytywnie na wiele aspektów, nie tylko fizycznych, ale również psychicznych. Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że regularne bieganie może znacząco poprawić popęd seksualny i wpływa na erekcję u mężczyzn. Czy bieganie faktycznie można uznać jako naturalny lek na potencję?
Bieganie wpływa na erekcję – prawda czy mit?
Czy bieganie wpływa na erekcję? Według opinii wielu specjalistów prawdą jest, że aktywność fizyczna, w tym bieganie, poprawia krążenie krwi w całym ciele, również w genitaliach. Może to zatem pomóc w utrzymaniu zdrowej erekcji u mężczyzn. Ponadto, regularne bieganie może przyczynić się do zmniejszenia poziomu stresu i poprawy samopoczucia, co również bardzo korzystnie wpływa na funkcje seksualne. Uważa się, że redukcja stresu znacząco pomaga w obniżeniu poziomu kortyzolu, hormonu stresu, który wpływa niekorzystnie na libido. Z drugiej strony, zwiększenie samopoczucia i pozytywnych emocji przyczynia się do zwiększonej ochoty na aktywność seksualną. Ustalono także, że nasze ciało bardzo podobnie zachowuje się w trakcie biegu i podczas seksu, oraz że uwalniane są te same hormony. Jest to zatem niezbity dowód na to, że obie te aktywności mają ze sobą wiele wspólnego. Należy jednak pamiętać, że bezpośredni wpływ biegania na erekcję zależy od wielu czynników, takich jak wiek, stan zdrowia, czy styl życia.
Bieganie naturalnym lekiem na potencję?
Czy bieganie można uznać jako naturalny lek na potencję? Nie będzie przesadą, jeśli tak określi się ten rodzaj aktywności fizycznej. Oprócz oczywistych korzyści, o których wspomniano wcześniej, bieganie wpływa znacząco również na redukcję masy ciała. Otyłość jest powiązana z wieloma czynnikami, które mają negatywny wpływ na funkcje seksualne, w tym na erekcję. Na funkcje seksualne negatywnie wpływa również brak snu i złe samopoczucie. Dzięki bieganiu także można znacząco poprawić te czynniki, co przekłada się bezpośrednio na większą ochotę na seks i lepszą erekcję. Bieganie to także zwiększony poziom energii, więcej hormonów szczęścia, lepszy nastrój i większe zadowolenie z życia. Jeśli zatem usłyszymy gdzieś pytanie, czy bieganie wpływa na erekcję, śmiało można odpowiedzieć, że w istocie tak jest.
Pozostałe korzyści
Bieganie jest jedną z najbardziej popularnych aktywności fizycznych. Nic w tym dziwnego, gdyż regularne uprawianie tego sportu przynosi wiele korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Oto kilka z nich:
- poprawa wytrzymałości i wydolności,
- zmniejszenie ryzyka chorób serca, cukrzycy, otyłości, nadciśnienia itp.,
- poprawa ogólnego stanu zdrowia i odporności,
- redukcja stresu i poprawa samopoczucia psychicznego,
- poprawa jakości snu,
- poprawa funkcji poznawczych i pamięci.