Wielu mężczyzn wkładając garnitur, zastanawia się, jakie skarpety będą do niego pasować. Jak dobrać kolor, długość, czy materiał? Jakie skarpety założyć na oficjalne wyjście, a jakie stworzą idealny duet ze stylizacją casualową? Dzięki naszemu poradnikowi przestanie to być problemem. Zastosowanie kilku prostych zasad zagwarantuje świetny wygląd w każdej sytuacji.

Jak dobrać skarpetki do garnituru? Główne zasady

Jakie skarpetki zakłada się do garnituru? Zależy to przede wszystkim od charakteru uroczystości, w której bierzemy udział. Poniższe zasady dotyczą głównie spotkań biznesowych, gal, czy innych bardziej oficjalnych wydarzeń, na których obowiązuje ścisły dress code. Oto one:

  • Skarpety dobiera się przede wszystkim do spodni. Powinny one być w tym samym kolorze lub nieco od nich ciemniejsze. Pozwala to uniknąć zbyt dużych kontrastów i uzyskać spójną stylizację. Poza tym skarpety zbliżone kolorystycznie do spodni optycznie wydłużają nogi. Jest to korzystne zwłaszcza dla mężczyzn o niższym wzroście.
  • Istnieje również zasada, aby dobierać kolor skarpet pod kolor butów. Jest ona jak najbardziej prawidłowa, ale wtedy również należy zwrócić uwagę na kolor garnituru. Całość powinna dobrze ze sobą współgrać.
  • Długość skarpet jest niezmiernie ważna. Podczas siadania i podciągania spodni do góry nie powinien być widoczny nawet fragment łydki. Skarpetki powinny zatem sięgać niemal do kolana.

Garnitur w stylu casual – jak dobrać skarpetki?

Jakie skarpetki zakłada się do garnituru w stylu casual? Można je dobrać dokładnie tak, jak w przypadku wyjść oficjalnych. Od jakiegoś czasu panuje jednak moda na eksperymentowanie z męskim ubiorem. W momencie, kiedy możemy sobie pozwolić na mniej formalny strój, kolor skarpet warto dobrać do takich elementów stylizacji jak krawat, pasek, czy poszetka. Dla odważniejszych Panów idealnym pomysłem będą skarpetki kontrastujące z pozostałą częścią ubioru. To świetna metoda, aby nieco wyróżnić się z tłumu.

Materiał ma znaczenie

Skarpetki do garnituru powinny być wygodne i wytrzymałe. Najlepiej wybierać te wykonane z dobrej jakości bawełny. Dobrze wchłaniają wilgoć i przepuszczają powietrze, pozwalając stopom oddychać. Kiepskiej jakości skarpetki powodują, że stopy są bardziej podatne na pocenie, a to odbija się również na kondycji obuwia. Poza tym niejednokrotnie powodują nieestetyczne prześwity.

Czy czarne skarpety są uniwersalne?

Wielu mężczyzn uważa czarne skarpety za bezpieczne i pasujące do każdej okazji. Czy jest tak w rzeczywistości? Niekoniecznie. Okazuje się, że najlepszy duet stworzą w zasadzie tylko z czarnym garniturem. W przypadku innych zestawień, zwłaszcza dużo jaśniejszych, mogą zbyt mocno kontrastować i nadmiernie przyciągać uwagę.

Ściśle określonego dress code’u zdecydowanie warto przestrzegać. Zachęcamy jednak do zabawy modą przy okazji mniej formalnych wydarzeń.

Kategorie:
Wyróżnione
Przeczytaj także
Podobne artykuły