Siłownia to niewątpliwie jedno z najlepszych miejsc do wykonywania ćwiczeń. Obfituje w ciężary i sprzęty, dzięki którym można krok po kroku rozwijać wszystkie partie ciała – zarówno górne, jak i dolne. Czasem jednak uczęszczanie na siłownię nie wchodzi w grę. Dzieje się tak z różnych powodów. Albo cena karnetu przekracza możliwości finansowe, albo brak czasu nie pozwala na dojazdy na miejsce treningu, albo to po prostu tłoczna atmosfera panująca na siłowni nie nastraja do tego, by dawać z siebie sto procent. Nie jest to jednak tragedią. W domu także można wykonywać ćwiczenia, które pozwolą rozciągnąć ciało, rozwinąć masę mięśniową i utrzymać dobrą kondycję.

Ćwiczenia z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała

Najprostszą formą ćwiczeń, które można realizować w zaciszu domowym, są ćwiczenia z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. Mają one wiele zalet, w związku z czym warto je wprowadzić do swojego planu treningowego, nawet jeśli uczęszcza się na siłownię. Po pierwsze nie wymagają one żadnego sprzętu, w związku z czym są dostępne dla każdego. Wystarczy przebrać się w strój sportowy i położyć na podłodze matę, żeby rozpocząć serię ćwiczeń i polepszyć swoją kondycję. Do najpopularniejszych ćwiczeń z tego gatunku należą pompki, przysiady, brzuszki oraz deski. Oprócz tego, że nie wymagają treningowego sprzętu, mają też tę zaletę, że nie oddziałują tylko na jeden mięsień, a rozwijają ciało wszechstronnie. Dla przykładu – pompki ćwiczą zarówno mięśnie piersiowe, jak i tricepsy czy mięśnie barków i brzucha.

Ćwiczenia z wykorzystaniem hantli

Choć ćwiczenia z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała są pod wieloma względami doskonałe, mają one też pewne ograniczenia. Przede wszystkim nie dociążają ciała w taki sposób, w jaki robi to profesjonalny sprzęt treningowy. Do wejścia na wyższy poziom na pewno przyda się więc zakup jednego z popularniejszych ciężarów – hantli. To pomoce treningowe, które są na tyle poręczne, że można je przechowywać i wykorzystywać w dowolnym pomieszczeniu. Zajmują niewiele miejsca, a pozwalają rozwijać wiele partii mięśniowych w stopniu, w jakim nie umożliwiają tego same pompki, przysiady i deski.

Hantle przydają się szczególnie do trenowania bicepsów poprzez naprzemienne lub równoczesne uginanie lewego i prawego ramienia. Wyciskanie hantli na leżąco świetnie działa natomiast na mięśnie piersiowe – ćwiczenie tego typu można wykonywać nawet wtedy, gdy nie ma się ławki. Wystarczy położyć się na rozłożonej na podłodze macie. Hantle to znakomita pomoc treningowa również dlatego, że ich ciężar można swobodnie dostosowywać do poziomu ćwiczącej osoby. Wiele modeli wyposażonych jest w regulację, która pozwala dodawać lub odejmować kolejne dyski. W ten sposób osoba ćwicząca zawsze może przeprowadzać trening na miarę swoich możliwości.

Kategorie:
Wyróżnione
Przeczytaj także
Podobne artykuły